You are currently viewing Vekselis – efektyvi sutarties įvykdymo užtikrinimo priemonė

Vekselis – efektyvi sutarties įvykdymo užtikrinimo priemonė

Vekselis – tai vertybinis popierius, kurį išrašęs asmuo be sąlygų įsipareigoja tiesiogiai ar netiesiogiai sumokėti tam tikrą pinigų sumą vekselyje nurodytam asmeniui pats arba įsako tai padaryti kitam.

Vekselis gali būti naudojamas sutarčių įvykdymui užtikrinti.

Kaip vekseliu užtikrinti sutarties įvykdymą?

Siekiant vekseliu užtikrinti sutarties įvykdymą, į sutartį reikia įtraukti sąlygą, kuri numato, kad sutarties šalis ar kitas asmuo išduos vekselį, kuriuo bus užtikrinamas sutarties įvykdymas.

Pavyzdžiui, į sutartį gali būti įtraukta tokia sąlyga:

„Pirkėjo akcininkas Vardenis Pavardenis išduoda Pardavėjo naudai paprastąjį neprotestuotiną vekselį. Vekselio suma – 100 000 EUR. Kitas vekselio sąlygas nustato Pardavėjas. Vekselis gali būti pateiktas apmokėjimui tik tuo atveju, jeigu Pirkėjas pradelsia įvykdyti savo prievoles pagal šią Sutartį.”

Įtraukus šią sąlygą, pirkėjo akcininkas privalės išduoti vekselį pardavėjui. Jeigu pirkėjas negalės arba nenorės įvykdyti savo sutartinių prievolių pardavėjui, pastarasis turės teisę panaudoti vekselį, t.y. pateikti jį pirkėjo akcininkui ir pareikalauti apmokėti jį.

Pažymėtina, kad išduoti vekselį gali ne tik kitas asmuo (akcininkas ir pan.), bet ir pati sutarties šalis.

Kodėl verta naudoti vekselį sutarties įvykdymo užtikrinimui?

Panagrinėkime dvi situacijas:

Situacija 1. Vekseliu neužtikrinta sutartis

Pardavėjas ir pirkėjas sudarė įrangos pirkimo-pardavimo sutartį. Pardavėjas patiekė įrangą pirkėjui, o pastarasis įsipareigojo pilnai atsiskaityti su pardavėju per 3 mėnesius. Praėjus minėtam terminui, pirkėjas neatsiskaitė su pardavėju. Pastarasis ne kartą susisiekė su pirkėju ir pareikalavo sumokėti, bet pirkėjas ignoravo prašymus ir nevykdė savo sutartinių įsipareigojimų.

Pardavėjui nepavykus atgauti savo pinigų taikiu būdu, jam beliko tik kreiptis į teismą. Jis turėjo samdyti advokatą, mokėti žyminį mokestį teismui, laukti kol teismas išnagrinės ieškinį (tai gali trukti ne vieną mėnesį, o kartais – net ir keletą metų). Laimėjęs bylą, pardavėjas kreipėsi į antstolį, kad pastarasis padėtų įvykdyti teismo sprendimą.

Kol vyko teismo procesas, pirkėjas tapo nemokiu ir jo vadovas iniciavo pirkėjo bankroto procesą. Pardavėjo galimybės atgauti pinigus už parduotą įrangą bei kompensaciją už išlaidas advokatu, teismui ir kt. tapo itin menkomis.

Situacija 2. Vekseliu užtikrinta sutartis

Aukščiau aprašyta situacija galėjo susiklostyti pirkėjui gerokai palankiau, jeigu pirkėjo sutartinių prievolių įvykdymas pardavėjui būtų užtikrintas pirkėjo išduotu vekseliu.

Pirkėjui pradelsus sumokėti, pardavėjas būtų įgijęs teisę pateikti vekselį pirkėjui apmokėjimui. Neapmokėjus vekselio, pardavėjas būtų galėjęs kreiptis į notarą (kitaip nei sutarties pažeidimo atveju, nėra reikalavimo kreiptis į teismą), kad jis padarytų vykdomąjį įrašą vekselyje, o tada perduoti tokį vekselį antstoliui, kad pastarasis atliktų priverstinį išieškojimą iš pirkėjo turto.

Kaip matome, šiuo atveju priverstinis išieškojimas būtų buvęs pradėtas praėjus vos keletui savaičių po sutarties pažeidimo. Nereikėtų kreiptis į teismą. Taip būtų sutaupyta daug laiko ir gerokai padidinta galimybė atgauti savo pinigus.

Vekseliui keliami reikalavimai

Lietuvos Respublikos įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymas nustato griežtus reikalavimus vekselio turiniui. Pavyzdžiui, įstatyme nurodoma, kad paprastajame vekselyje (praktikoje dažniausiai naudojama vekselio rūšis) turi būti nurodyti šie rekvizitai:

  1. žodžiai „paprastasis vekselis“ tekste ta kalba, kuria vekselis išrašytas;
  2. besąlyginis įsipareigojimas sumokėti nurodytą sumą;
  3. mokėjimo terminas;
  4. mokėjimo vieta;
  5. pavadinimas ar vardas, pavardė asmens, kuriam arba kurio įsakymu turi būti sumokėta;
  6. išrašymo vieta ir data;
  7. išrašančiojo paprastąjį vekselį asmens (paprastojo vekselio davėjo) parašas;
  8. tais atvejais, kai paprastąjį vekselį išrašantis ūkio subjektas netvarko apskaitos pagal supaprastintos apskaitos taisykles, – tai patvirtinanti informacija.

Paprastasis vekselis, kurio suma didesnė kaip 3’000 eurų, turi būti notarinės formos, jeigu vekselio davėjas yra fizinis asmuo arba ūkio subjektas, tvarkantis apskaitą pagal supaprastintos apskaitos taisykles.

Įstatymas numato itin griežtą taisyklę, kad dokumentas, kuriame nėra nors vieno iš aukščiau išvardytų rekvizitų, neturi paprastojo vekselio galios. Tuo būdu, prieš priimant vekselį – būtina įsitikinti, kad jame yra visi įstatymo reikalaujami rekvizitai. Jeigu gautas vekselis turės trūkumų, jo turėtojas negalės pasinaudoti tais pranašumais, kuriuos vekselio gavėjui suteikia įstatymas.

Kitos sutarčių įvykdymo užtikrinimo priemonės

Vekselis nėra vienintelė priemonė, kurios pagalba galima užtikrinti sutarties įvykdymą. Be vekselio galima naudoti ir šias užtikrinimo priemones:

  1. Laidavimas;
  2. Garantija;
  3. Rankpinigiai;
  4. Įkeitimas (hipoteka);
  5. Netesybos.

Plačiau apie tai skaitykite mano straipsnyje Sutarties įvykdymo užtikrinimo būdai.

Parašykite komentarą