Dauguma žmonių blokų grandinės technologiją (angl. „blockchain“) sieja tik su kriptovaliutomis, tokiomis kaip „Bitcoin” ar „Etherium”. Tačiau šios technologijos pritaikymo galimybės yra gerokai platesnės nei tik virtualių valiutų leidyba ir mokėjimai jomis. Ši technologija jau daro poveikį daugeliui sektorių, įskaitant teisinę galią turinčius susitarimus.
Kas yra blokų grandinė?
Blokų grandinė – tai decentralizuotos duomenų sistemos technologija, naudojama informacijai saugoti ir perduoti. Blokų grandinėje informacija kaupiama blokais – kai vienas blokas yra užpildomas, jis įrašomas, uždaromas ir sujungiamas su prieš tai užpildytu bloku.
Taip sudaroma blokų grandinė, į kurią įsilaužti ar kaip nors pakeisti beveik neįmanoma dėl decentralizavimo, t.y. visi kompiuteriai, esantys blokų grandinės tinkle, „mato“ grandinės informaciją, todėl bet koks bandymas ją pakeisti būtų atmestas kaip nesutampantis su grandine.
Ši technologija buvo sukurta saugiam ir patogiam sandorių sudarymui be trečiųjų šalių ir atsiskaitymui kriptovaliutomis, tačiau jos galimybės daug platesnės – ne tik naudojimas bankuose ir kitose finansinėse įstaigose, bet ir versle, medicinos srityje, tiekimo grandinių priežiūrai ir t.t.
Šaltinis: https://blog.swedbank.lt/zodynelis/bloku-grandine
Tikėtina, kad netolimoje ateityje išmaniosios sutartys (angl. „smart contracts“), kurios grindžiamos blokų grandinės technologija, padarys ženklią įtaką sutartims ir jas reguliuojančioms teisės normoms.
Kas yra išmanioji sutartis?
Išmanioji sutartis – tai susitarimas, kurį sudaro blokų grandinėje saugomos sutarties sąlygos, įgalinančios savarankiškai įvykdyti susitarimą be tiesioginio žmogaus įsikišimo. Kitaip tariant, išmanioji sutartis yra tam tikra kompiuterinė programa, kuri automatiškai vykdo sutarties sąlygas pagal programos kode įtvirtintas taisykles.
Paprasčiausias tokios programos pavyzdys yra:
„Jeigu prekės pristatomos į pirkėjo sandėlį, tuomet pervedami pinigai į pardavėjo sąskaitą”.
Skirtingai nuo standartinių sutarčių, kurių vykdymas yra neatsiejamai susijęs su sutarties šalimis, išmaniųjų sutarčių vykdymui tiesioginis žmogaus įsikišimas nėra būtinas. Šalims sudarius išmaniąją sutartį, joms nereikia stebėti sutarties vykdymo. Blokų grandinės viduje esančios taisyklės stebi sutarties vykdymą, fiksuoja vykdymo eigą ir inicijuoja tolesnius veiksmus pagal iš anksto nustatytas taisykles.
Išmaniosios sutartys gali būti labai naudingos įvairiuose sektoriuose. Pvz.:
(1) Būsto paskolos
Būsto paskolos sutarties sudarymo procesas yra kompleksinis, susidedantis iš kelių savarankiškų etapų (pvz., turto vertės nustatymo, kreditingumo vertinimo, dokumentų patikrinimo, turto įkeitimo ir t. t.). Išmaniosios sutartys gali palengvinti šį procesą, padarydamos jį visiškai automatiniu, nereikalaujančio tiesioginio žmogaus įsikišimo.
(2) Klientų patikra prieš sudarant sutartį
Naudojant išmaniąsias sutartis galima sukūrti procesą, kurio išdavoje sutartis su klientu sudaroma tik tokiu atveju, jeigu klientas atitinka keliamus reikalavimus (bankiniame sektoriuje tai vadinama „pažink savo klientą” (angl. „Know Your Client” arba „KYC”)). Toks procesas gali vykti sekančiai:
(i) Klientas užpildo paraišką, pateikia ją paslaugų teikėjui;
(ii) Automatinės taisyklės blokų grandinės viduje patikrina ir surenka informaciją;
(iii) Jeigu klientas atitinka keliamus reikalavimus, automatiškai sudaroma kliento ir bendrovės sutartis.
Didžiulis išmaniųju sutarčių privalumas yra tas, kad visa surinkta informacija fiksuojama ir saugoma išmaniosios sutarties viduje. Jeigu po sutarties sudarymo kyla ginčas tarp šalių arba valdžios institucijos nutaria atlikti paslaugų teikėjo patikrą, jos gali lengvai prieiti prie visos informacijos ir būti tikros tokios informacijos patikimumu ir išsamumu.
Kokie yra išmaniųjų sutarčių privalumai?
(1) Įgyvendinimo paprastumas ir skaidrumas
Išmaniųjų sutarčių nuostatos veikia kaip kompiuterinė programa. Išmaniosios sutartys automatiškai vykdomos pagal iš anksto nustatytas taisykles. Visa su sutarties vykdymu susijusi informacija įrašoma blokų grandinės viduje. Sudaręs išmaniąją sutartį žmogus gali būti tikras, ko gali tikėtis iš sutarties, ir būti ramus, kad jo teisės bus apsaugotos sutarties neįvykdymo atveju.
Sudarius tradicinę sutartį atsiranda itin daug erdvės sutarties nuostatų interpretavimui. Ne veltui yra juokaujama, kad „du teisininkai, trys nuomonės“. Sudarius išmaniąją sutartį, jos nuostatų interpretavimo problematikos nėra. Išmaniųjų sutarčių punktai gali būti vykdomi tik vienu vieninteliu iš anksto nustatytu būdu.
(2) Šalių anonimiškumas
Išmaniosios sutartys gali iš esmės pakeisti sutarčių sudarymo procesą ir net sutarties sampratą.
Blokų grandinės technologija leidžia sudaryti sutartį neatskleidžiant jos šalių. Anonimiškumas gali būti naudingas siekiant užtikrinti sutarties šalių anonimiškumą situacijose, kai šalies duomenų atskleidimas nėra būtinas ar net potencialiai žalingas.
(3) Mažesni sutarčių sudarymo kaštai
Tradicines sutartis sudaro daugybė nuostatų, kurias skirtingi žmonės, įskaitant teisininkus, gali interpretuoti skirtingai. Vargu ar įmanoma parengti ir iki galo suprasti tradicinę sutartį be teisininkų, kurių darbo valandos kainuoja gana brangiai, pagalbos.
Išmaniąsias sutartis galima parengti ir vykdyti nedalyvaujant teisininkams.
(4) Saugumas
Išmaniosios sutartys grindžiamos blokų grandinės technologija, todėl po sutarties sudarymo pakeisti jų sąlygas yra labai sunku, o gal net ir neįmanoma. Išmaniosios sutartys yra nepalyginamai saugesnės nei tradicinės sutartys.
(5) Greitis
Išmaniąsias sutartis galima parengti greičiau nei tradicines sutartis, nes visą procesą atlieka algoritmai ir speciali programinė įranga.
Kokie yra išmaniųjų sutarčių trūkumai?
(1) Saugumo užtikrinimo iššūkiai
Tiesa, kad pakeisti (suklastoti) išmaniąsias sutartis yra nepalyginimai sunkiau, nei tradicines. Tai didelis išmaniųjų sutarčių privalumas. Tačiau, tuo pačiu, tokios sutartys turi ir silpnų vietų, kurios sudaro prielaidas neautorizuotai prieigai prie sudarytų sutarčių.
Išmaniosios sutartys kuriamos ir saugomos internetinėse platformose. Dėl to gali kilti konfidencialumo problemų, nes tokios platformos visada atviros programišių atakoms.
(2) Priklausomybė nuo „juodųjų dėžių”
Tradicines sutartis gali perskaityti ir suprasti daugelis. Tuo tarpu, išmaniosios sutartys yra „juodosios dėžės”, kuriose vyksta visas sutarties vykdymo procesas. Norint suprasti, kas yra tokių „dėžių“ viduje ir ar jos veikia taip, kaip turėtų veikti, reikia specialių žinių ir specialių programinių įrankių. Tenka samdyti ekspertus, kurie turi ir žinių, ir įrangą. Tai kainuoja brangiai, be to, kyla klausimas ar ekspertai patikimi. O ir rasti tokių ekspertų irgi gali būti rimtu iššūkiu.
(3) Teisinis reguliavimas
Kol kas nėra jokių specialių teisės normų, skirtų išmaniosioms sutartims reguliuoti.
Reguliavimas arba paskatins išmaniųjų sutarčių naudojimą, arba sukurs aplinką, kurioje vargu ar kas nors norės naudotis tokiomis sutartimis. Kol tokio reguliavimo nėra, neįmanoma numatyti jo formos ir turinio.
Kaip sudaryti išmaniąją sutartį?
Išmaniosios sutartys sudaromos dviem etapais:
- Šalys susitaria dėl sutarties sąlygų.
- Naudojant specialią programinę įrangą sutartos sąlygos paverčiamos algoritmais (programa), kurie atlieka visą sutarties vykdymą.
Jeigu turite bent jau minimalias teisines žinias, paprastą tradicinę sutartį galite parengti patys ir be jokių tarpininkų. Pasirašyti tokią sutartį taip pat galite be jokių pagalbininkų ir tarpininkų dalyvavimo.
Išmaniosios sutartys – tai jau visai kita istorija. Išmaniųjų sutarčių, kurios savo esme yra kompiuterinėmis programomis, negalima sudaryti be specialios programinės įrangos (platformų, sistemų), skirtos blokų grandinei formuoti.
Sudaryti (sukūrti) išmaniąją sutartį galite naudodami, pavyzdžiui, šias platformas:
(1) Ethereum
„Ethereum“ yra viena seniausių ir pažangiausių išmaniųjų sutarčių kodavimo ir apdorojimo platformų. Daugumai žmonių „Ethereum“ žinoma kaip kriptovaliuta, kuri pagal rinkos kapitalizaciją nusileidžia tik „Bitcoin“.
(2) Cardano
„Cardano“ yra atvirojo kodo, decentralizuota blokų grandinės platforma. 2015 m. šią platformą įkūrė vienas iš „Ethereum“ įkūrėjų Charlesas Hoskinsonas.
„Cardano“ vykdo projektą „Goguen„, kurio vienas iš tikslų – sukūrti „Plutus„, specialiai sukurtą išmaniųjų sutarčių kūrimo kalbą bei sutarčių vykdymo platformą. „Plutus” jau galima išbandyti.
(3) Stellar
„Stellar“, arba „Stellar Lumens“, yra atvirojo kodo decentralizuotas protokolas, skirtas pervedimams skaitmeninėmis valiutomis atlikti. „Stellar“ taip pat leidžia kurti išmaniąsias sutartis.
___________________
Nuotrauka iš Pixabay.
Ačiū, puikus straipsnis!