Skola gali būti išieškota ikiteisminiu arba teisminiu keliu. Tinkamai išieškant skolą, ženkliai padidėja tikimybė atgauti ją bei, kas irgi labai svarbu, nepatiriamos papildomos išlaidos, kurių nepavyks atgauti iš skolininko. Plačiau skaitykite šiame straipsnyje.
Ikiteisminis skolos išieškojimas
Išieškojimas be profesionalių tarpininkų pagalbos
Daugumoje atvejų, skolos išieškojimo procesą pradeda pats kreditorius, kuris telefonu, el. paštu arba susitikimo metu bando įtikinti skolininką grąžinti skolą. Taikus skolos atgavimo būdas veikia tais atvejais, kai skolininkas iš esmės linkęs grąžinti skolą, tačiau to negali padaryti dėl laikinų finansinių sunkumų (pvz., vėluoja atlyginimas, skolininko klientai vėluoja sumokėti už patiektas prekes ir pan.).
Bandant taikiai atgauti skolą, svarbu prisiminti, kad laikas yra itin svarbus aspektas. Jeigu skolininkas tik imituoja norą bendradarbiauti, dalina pažadus, bet realių skolos grąžinimo veiksmų neatlieka, arba skolininkas pradeda vengti su Jumis bendrauti, tokiu atveju rekomenduotina raštu (siunčiant el. laišką, registruotą laišką ir pan.) informuoti skolininką, kad:
- jis yra Jums skolingas,
- nurodyti konkretų terminą iki kurio turi būti grąžinta skola bei
- informuoti, kad negrąžinus skolos kreipsitės į asmenis, kurie atlieka ikiteisminį arba teisminį skolos išieškojimą (pvz., advokatą, skolų išieškojimo bendrovę, kt.).
Toks laiškas pabrėš Jūsų ketinimų atgauti skolą rimtumą, o taip pat pravers tuo atveju, jeigu galiausiai teks kreiptis į teismą dėl skolos išieškojimo teismo keliu.
Jeigu skolininkas negali grąžinti skolos iš karto, bet prašo ją išdėstyti laike, rekomenduotina:
- pareikalauti skolininko išduoti Jums vekselį. Plačiau apie vekselio naudojimą skaitykite mano straipsnyje „Vekselis – efektyvi sutarties įvykdymo užtikrinimo priemonė„; ir/ar
- įkeisti turtą, kuriuo būtų užtikrintas skolos grąžinimas. Plačiau apie tai skaitykite mano straipsnyje „Sutarties įvykdymo užtikrinimo būdai„.
Jeigu iki laiške nurodyto termino skolininkas negrąžina skolos, nedelskite imtis tolesnių veiksmų. Kaip rodo patirtis, jeigu skolininkas nori ir gali grąžinti skolą, gavęs minėtą laišką jis tai padarys. Jeigu skolininkas nereaguoja į Jūsų reikalavimą arba dalina tik tuščius pažadus, tai indikuoja, kad skolininkas nenori ir neketina grąžinti skolos.
Išieškojimas pasitelkiant profesionalius tarpininkus
Ikiteisminiu skolų išieškojimu užsiima:
- specialiai šiai paslaugai teikti įsteigtos įmonės;
- advokatai;
- antstoliai (pastarieji teikia dviejų tipų paslaugas: (i) ikiteisminis išieškojimas (skola išieškoma nesant teismo sprendimo ir jo pagrindu išduoto vykdomojo rašto); (ii) po teisminis išieškojimas (vykdant teismo išduotą vykdomąjį raštą)).
Ikiteisminio išieškojimo su profesionalaus tarpininko pagalba esmė, kad į skolos atgavimo procesą įtraukiamas pašalinis asmuo, kuris specializuojasi tokioje veikloje.
Profesionalaus tarpininko pasitelkimo naudos:
- Psichologinis spaudimas. Pateikus skolininkui skolų išieškojimo įmonės/advokato/antstolio reikalavimą grąžinti skolą, skolininkui siunčiate žinutė, kad Jūs rimtai žiūrite į skolos atgavimą ir pasiryžę imtis visų teisėtų priemonių skolai atgauti;
- Papildomos išlaidos skolininkui. Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas suteikia teisę skolos atgavimo išlaidas išsireikalauti iš skolininko. Profesionalaus tarpininko pasitelkimas kainuoja ir šias išlaidas gali tekti atlyginti skolininkui. Kuo ilgesnė ir sudėtingesnė skolos atgavimo procedūra, tuo didesnės išlaidos patiriamos;
- Įtraukimas į skolininkų duomenų bazę (-es). Privačios bendrovės renka ir teikia informaciją apie skolininkus (fizinius ir juridinius asmenis). Patekus į tokį sąrašą tampa neįmanoma ar sunku gauti kreditą iš finansų įstaigų, gauti tam tikras paslaugas (telekomunikacijų, kt.) bei megzti verslo santykius, nes esant viešai informacijai apie susidariusią skolą, vargu ar kas norės su tokiu asmeniu bendradarbiauti;
- Profesionali pagalba. Profesionalūs skolų išieškotojai, paprastai, puikiai išmano teisės aktus, galimus skolos išieškojimo būdus, todėl gali padėti pasirinkti geriausią išieškojimo strategiją.
Profesionalūs tarpininkai dažnai dirba už sėkmės mokestį. Visą ar didesnę dalį savo atlygio jie gauna tik tuo atveju, jeigu sėkmingai įvykdo Jūsų pavedimą atgauti skolą.
Skolos pardavimas
Profesionalūs skolų išieškotojai neretai užsiima ir skolų pirkimu. Tai reiškia, kad Jūs už atlygį perleidžiate (parduodate) teisę iš skolininko gauti tam tikrą pinigų sumą (skolą).
Skolos pardavimas patogus tuo, kad Jūs iš karto gaunate pinigus už skolą ir tolesniame skolos atgavimo procese dalyvauti neturite. Didžiausias skolos pardavimo trūkumas – parduodami skolą prarandate nemažą skolos dalį. Pavyzdžiui, skolos dydis – 10’000 Eur. Pardavę skolą Jūs galite gauti apie trečdalį – du trečdalius skolos, priklausomai nuo skolos susiformavimo termino, skolos dydžio, tikimybės ją atgauti ir pan.
Teisminis skolos išieškojimas
Nepavykus skolos atgauti ikiteisminio išieškojimo priemonėmis, belieka tik kreiptis į teismą.
Kada verta kreiptis į teismą?
Prieš kreipiantis į teismą verta įsivertinti ar finansiškai apsimoka tai daryti, nes:
- Ieškinio pareiškimas teismui kainuoja. Minimalios išlaidos – tai žyminis mokestis, kuris priklauso nuo ieškinio sumos (t.y. skolos dydžio). Žyminio mokesčio dydį galite paskaičiuoti naudodami šią skaičiuoklę: skaičiuoklė. Be šio mokesčio, tikėtina, kad turėsite mokėti ir advokatui, kad jis parengtų ieškinį bei pateiktų jį teismui. Laimėjus teismą, teks kreiptis į antstolį ir mokėti jam, kad jis įvykdytų teismo sprendimą;
- Teismui patenkinus Jūsų ieškinį, bylinėjimosi išlaidų skolininkas gali ir nekompensuoti. Visų pirma, tai susiję su tuo, kad skolininkas gali neturėti turto, į kurį galima būtų nukreipti išieškojimą. Be to, ne visos sumos, kurias Jūs sumokėjote advokatui gali būti atlygintos. Teisingumo ministro patvirtintose „Rekomendacijose dėl civilinėse bylose priteistino užmokesčio už advokato ar advokato padėjėjo teikiamą teisinę pagalbą (paslaugas) maksimalaus dydžio“ nurodomos maksimalios išlaidos sumokėtos advokatui, kurias pralaimėjusi šalis turi atlyginti laimėjusiai šaliai. Jeigu Jūs savo advokatui sumokėjote daugiau, nei nurodyta rekomendacijose, tikėtina, kad Jums bus kompensuotos tik rekomenduojamo dydžio išlaidos (sprendimą dėl kompensuojamos sumos dydžio priima teismas).
Dėl šių priežasčių verta įvertinti tikimybę atgauti skolą laimėjus bylą teisme:
- Jeigu juridiniam asmeniui pradėta bankroto procedūra (plačiau skaitykite: Kaip patikrinti ar įmonė bankrutuoja?), kreiptis į teismą vargu ar verta, nes laimėjimo atveju paprasčiausiai nebus turto iš kurio būtų galima patenkinti Jūsų reikalavimą. Tas pats su fiziniu asmeniu. Jeigu toks asmuo bankrutuoja, jis paprasčiausiai neturės turto, kuris galėtų būti panaudotas skolos išieškojimui;
- Juridinis asmuo turi daugiau skolų, ypač valstybinėms institucijoms:
- Pavyzdžiui, rekvizitai.lt puslapyje galite rasti informaciją apie skolą SODRAI. Jeigu nurodoma, kad įmonė turi didelę skolą SODRAI, tai tikėtina, kad įmonė yra nemoki ir neturi jokio turto, įskaitant pakankamų pajamų, savo įsipareigojimams vykdyti.
- Tokios institucijos kaip SODRA ar VMI turi teisę supaprastinta tvarka išsiieškoti skolas iš skolininkų, o skolininko bankroto atveju, valstybinių institucijų reikalavimai tenkinami anksčiau nei daugumos kitų kreditorių reikalavimai. Žinant, kad skolininkas skolingas dideles sumas valstybinei institucijai, galima daryti prielaidą, kad jis neturi turto ir pajamų pakankamų skolų dengimui, nes priešingu atveju jos jau būtų išsiieškojusios skolas iš skolininko.
Teismo procesas gali trukti daug mėnesių. Laimėjus pirmos instancijos teisme (apylinkės arba apygardos), skolininkas gali apskųsti sprendimą pateikdamas apeliacinį ieškinį apygardos arba apeliaciniame teisme. Jos nagrinėjimas pareikalaus iš Jūsų papildomų išlaidų ir ne vienam mėnesiui nukels tą dieną, kai galėsite kreiptis į antstolį dėl priverstinio skolos išieškojimo. Šį faktą taip pat verta turėti omenyje vertinant teisminio išieškojimo tikslingumą.
Kaip kreiptis į teismą?
Kreipiantis į teismą dėl skolos išieškojimo pateikiamas ieškinys. Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodeksas leidžia pasirinkti vieną iš kelių galimų ieškinio rūšių:
- Prašymas išduoti teismo įsakymą. Pats paprasčiausias ir greičiausias būdas bandyti išsiieškoti skolą – tai kreiptis į teismą prašant išduoti teismo įsakymą. Teismui pakanka pateikti nustatytos formos prašymą, pateikti esminius įrodymus, kurie pagrįstų Jūsų reikalavimą ir teismas, detaliau nevertindamas gautų įrodymų, išduoda nurodymą per 20 dienų skolininkui sumokėti skolą arba pareikšti savo nesutikimą su reikalavimu grąžinti skolą. Jeigu skolininkas nesumoka skolos ir nepareiškia nesutikimo, Jūs galite kreiptis į antstolį dėl priverstinio išieškojimo. Jeigu skolininkas pareiškia prieštaravimus, tada reikia teismui teikti ieškinį (žr. žemiau);
- Ieškinys, nagrinėjamas dokumentinio proceso tvarka. Tokį ieškinį galima pateikti tuo atveju, jeigu Jūsų reikalavimas grąžinti skolą gali būti pagrįstas rašytiniais įrodymais (rašytinėmis sutartimis, sąskaitomis ir pan.). Teismas tokį ieškinį nagrinėja tik rašytine tvarka. Tiek ieškovas, tiek atsakovas visus savo argumentus ir įrodymus pateikia tik raštu, žodinis bylos nagrinėjimas nevyksta;
- Ieškinys. Šią ieškinio formą galima pavadinti klasikine. Pateikus tokį ieškinį, byla bus nagrinėjama žodine tvarka, t.y. šalys ne tik savo argumentus ir įrodymus pateiks raštu, bet ir turės galimybę juos detalizuoti žodinio nagrinėjimo metu.
Nors teoriškai ieškinį pateikti galite patys, be profesionalių tarpininkų pagalbos, tačiau be teisinių žinių ir praktikos, vargu ar Jums pavyks tai padaryti tinkamai. Todėl verta dėl ieškinio pateikimo kreiptis į advokatą (susiję: „Kuo skiriasi teisininkas nuo advokato?„).
Patogiausias ir greičiausias būdas išieškoti skolą yra teikti prašymą dėl teismo įsakymo išdavimo (mokamas mažesnis žyminis mokestis, mažiau tenka mokėti advokatui už jo paslaugas). Tačiau, jeigu numanote, kad skolininkas nesutiks su Jūsų reikalavimu ir pateiks teismui prieštaravimus, nėra verta teikti šio ieškinio, nes tik sugaišite daugiau laiko. Tokiu atveju, geriau iš karto pateikti ieškinį nagrinėtiną dokumentinio proceso tvarka (jeigu tik galite teikti tokį ieškinį) arba teikti klasikinį ieškinį.
Laimėjote teisme. Kas toliau?
Teismui patenkinus Jūsų ieškinį ir įsiteisėjus teismo sprendimui (jis įsiteisėja praėjus terminui apskųsti pirmos instancijos teismo sprendimą apeliacine tvarka arba apskundus pirmos instancijos teismo sprendimą ir laimėjus apeliacinėje instancijoje), Jums bus išduotas vykdomasis raštas, kurį galima pateikti antstoliui.
Kreipiantis į antstolį reikia pateikti nustatytos formos prašymą, vykdomąjį raštą bei sumokėti nustatyto dydžio mokestį (jo skaičiuoklę rasite čia<<). Šis mokestis bus grąžintas Jums, jeigu antstoliui pavyks išieškoti skolą iš skolininko.
Antstolis areštuos visas skolininko banko sąskaitas bei kitą turimą turtą. Pastarasis bus parduotas iš varžytinių. Jeigu turto nepakaks skolai grąžinti, bet skolininkas gauna pajamas, pastarosios bus reguliariai nurašomos nuo skolininko sąskaitos bei pervedamos į antstolio sąskaitą.
Ieškinio senatis – itin svarbus terminas
Verta prisiminti, kad įstatymas nustato specialų terminą, per kurį skola gali būti išieškota su valstybės pagalba, t.y. kreipiantis į teismą. Šis terminas vadinamas ieškinio senatimi. Suėjus šiam terminui, skolininko prašymu arba paties teismo iniciatyva, Jūsų ieškinys nebus nagrinėjamas. Tokiu atveju, atgauti skolą galėsite tik tuo atveju, jeigu skolininkas geranoriškai sutiks ją grąžinti.
Įstatyme numatyta bendrasis ieškinio senaties terminas yra 10 metų, o žemiau nurodytais atvejais taikomi trumpesni terminai:
- 6 mėnesių – ieškiniams dėl netesybų (baudos, delspinigių) išieškojimo;
- 2 metų – reikalavimams dėl prekių, paslaugų ar skaitmeninio turinio trūkumų (netinkamos kokybės);
- 3 metų ieškinio senaties terminas taikomas reikalavimams dėl padarytos žalos atlyginimo, tarp jų ir reikalavimams atlyginti žalą, atsiradusią dėl netinkamos kokybės produkcijos;
- 5 metų ieškinio senaties terminas taikomas reikalavimams dėl palūkanų ir kitokių periodinių išmokų išieškojimo.
Labai svarbu šio termino nepraleisti ir kreiptis į teismą dar iki sueinant ieškinio senačiai.
___________________
Nuotrauka iš Pixabay.