You are currently viewing Kokią sutartį sudaryti: nuomos ar panaudos?

Kokią sutartį sudaryti: nuomos ar panaudos?

Daikto savininkas gali jam priklausantį daiktą perduoti laikinai naudotis kitam asmeniui nuomos arba panaudos pagrindu. Šiame straipsnyje rasite atsakymą į klausimą kada reikėtų sudaryti nuomos, o kada – panaudos sutartį.

Nuomos sutartis

Nuomos sutartis – tai susitarimas pagal kurį viena šalis (nuomotojas) įsipareigoja duoti kitai šaliai (nuomininkui) daiktą laikinai valdyti ir naudotis juo už užmokestį, o nuomininkas įsipareigoja mokėti nuomos mokestį. Išnuomoti galima bet kokius nesunaudojamus daiktus (pavyzdžiui, automobilį, televizorių, butą, knygą ir pan.).

Nuomos sutartis, kuri sudaroma ilgesniam kaip 1 metų terminui, turi būti įforminta rašytinėje formoje (popierinėje arba elektroninėje).

Nekilnojamųjų daiktų nuomos sutartis, sudaryta ilgesniam kaip 1 metų terminui, prieš trečiuosius asmenis gali būti panaudota tik tuo atveju, jeigu ji įstatymų nustatyta tvarka įregistruota viešame registre (daugiau apie tai skaitykite Ar būtina registruoti nuomos sutartį?). Išskyrus čia paminėtus atvejus, nuomos sutartys gali būti sudaromos ir kitais būdais, įskaitant, žodžiu ar konkliudentiniais veiksmais.

Nuomos sutartyje privaloma numatyti sąlygas, leidžiančias identifikuoti konkretų daiktą, kurį ketinama išnuomoti. Jeigu tokie požymiai sutartyje nenurodyti ir nuomos sutarties dalyko negalima nustatyti remiantis kitais požymiais, tokiu atveju nuomos sutartis laikoma nesudaryta.

Nuomos sutartį gali sudaryti ne tik daikto savininkas, bet ir kitas asmuo, kuris valdo daiktą teisėto sandorio pagrindu ir turi teisę išnuomoti daiktą. Pavyzdžiui, nuomos sutarties pagrindu valdantis butą asmuo gali tokį butą išnuomoti (subnuomoti) kitam asmeniui, jeigu buto subnomuoti nedraudžia jo savininkas.

Panaudos sutartis

Panaudos sutartis – tai susitarimas, kuriuo viena šalis (panaudos davėjas) perduoda kitai šaliai (panaudos gavėjui) nesunaudojamąjį daiktą laikinai ir neatlygintinai valdyti ir juo naudotis, o panaudos gavėjas įsipareigoja grąžinti tą daiktą tokios būklės, kokios jis jam buvo perduotas atsižvelgiant į normalų susidėvėjimą arba sutartyje numatytos būklės.

Panaudos sutartis, kuri sudaroma ilgesniam kaip 1 metų terminui, turi būti rašytinė. Jeigu panaudos sutarties objektas nekilnojamas daiktas ir sutartis sudaryta ilgesniam kaip 1 metų terminui, prieš trečiuosius asmenis tokia sutartis gali būti panaudota tik tuo atveju, jeigu ji įstatymų nustatyta tvarka įregistruota viešame registre.

Panaudos sutartį gali sudaryti ne tik daikto savininkas, bet ir kitas asmuo, kuris valdo daiktą teisėto sandorio pagrindu ir turi teisę suteikti panaudai daiktą.

Panaudos sutartis ar nuomos sutartis?

Sprendimą kurią iš sutarčių (nuomos ar panaudos) sudaryti reikėtų priimti atsižvelgiant į šiuos kriterijus:

– Atlygintinumas

Atlygintinumas – tai pagrindinis faktorius į kurį reikia atsižvelgti.

Nuomos sutartis sudaroma tais atvejais, kai iš daikto siekiama gauti materialinės naudos (pajamų). Nuomininkas moka nuomotojui nuomos mokestį. Paprastai jis mokamas pinigais ir jo dydis priklauso nuo laikotarpio, kurio metu naudojamasi daiktu (diena, savaitė, mėnesis ir pan.). Be pareigos mokėti nuomos mokestį, nuomininkui taip pat gali tekti pareiga išlaikyti daiktą (pavyzdžiui, daryti remontą, apmokėti daikto eksploatacijos išlaidas ir pan.).

Panaudos sutartis – tai susitarimas, kuriuo nesiekiama gauti materialinės naudos. Panaudos gavėjas naudojasi daiktu neatlygintinai, t.y., nemokėdamas jokio mokesčio. Tačiau, kaip taisyklė, panaudos gavėjas turi rūpintis daiktu ir jį išlaikyti. Pasibaigus panaudos sutarčiai ir grąžinus daiktą panaudos davėjui, jis turi būti tokios pat būklės, kurios buvo prieš jį perduodant panaudos gavėjui, išskyrus normalų daikto nusidėvėjimą (t.y., daikto įbrėžimai, defektai, gedimai ir pan., kurie atsiranda naudojant daiktą, kai daiktu naudojamasi rūpestingai, laikantis visų daikto eksploatavimo reikalavimų, laikomi normaliu daikto nusidėvėjimu).

– Mokesčiai

Nuomotojas gauna pajamas, kurios yra apmokestinamos įstatymų numatyta tvarka. Priklausomai nuo įstatymuose numatytų faktorių (daikto rūšies, daiktų skaičius, nuomos trukmė ir pan.) nuomotojui gali tekti mokėti gyventojų pajamų mokestį ar ir papildomai kitus mokesčius, jeigu nuomos veikla laikoma nuolatine ūkine-komercine veikla, kurią galima vykdyti įregistravus individualią veiklą arba įsteigus įmonę.

Suteikiant daiktą naudoti panaudos pagrindu, jokios pajamos nėra gaunamos, todėl ir neatsiranda prievolė apskaičiuoti bei mokėti mokesčius.

– Apribojimai sudaryti sutartį

Įstatymai nenustato bendro pobūdžio apribojimų teisei išnuomoti daiktą. Uždarosios akcinės bendrovės, mažosios bendrijos, viešosios įstaigos, biudžetinės įstaigos, individualia veikla besiverčiantys asmenys ir kt. gali išnuomoti jiems nuosavybės teise ar kitais teisėtais pagrindais valdomus daiktus.

Priešingai nei nuomos sutarties atveju, panaudos sutartis gali būti sudaryta ne visais atvejais. Civilinis kodeksas nustato, kad pelno siekiantys juridiniai asmenys neturi teisės panaudos pagrindais perduoti daiktą neatlygintinai naudotis asmenims, kurie yra šių juridinių asmenų steigėjai, dalyviai (akcininkai, dalininkai, nariai, kt.) ar organų (stebėtojų tarybos, valdybos, kt.) nariai.

– Teisė pareikalauti grąžinti daiktą

Sudarę nuomos sutartį galite būti tikri, kad naudotis daiktu galėsite iki pat nuomos termino pabaigos, kuris numatytas nuomos sutartyje. Jeigu nuomotojas, nepasibaigus nuomos terminui, neleis arba trukdys naudotis daiktu, tai bus laikoma nuomos sutarties pažeidimu. Nuomotojas privalės atlyginti nuomininko nuostolius, kuriuos pastarasis patyrė dėl negalėjimo naudotis daiktu arba įgis teisę į netesybas (baudą ar delspinigius), jeigu tokios numatytos sutartyje.

Civilinis kodeksas numato, kad panaudos davėjas turi teisę reikalauti nutraukti panaudos sutartį, jeigu dėl nenumatytų ir nepaprastų aplinkybių tas daiktas yra skubiai ir neišvengiamai reikalingas pačiam panaudos davėjui.

Tuo būdu, jeigu norite būti tikri, kad iki sutarto termino pabaigos galėsite naudotis daiktu, visada sudarykite tik nuomos sutartį, nes įstatymai nesuteikia nuomotojui teisės nutraukti nuomos sutartį, jeigu daikto prireikia pačiam nuomotojui.

___________________

Nuotrauka iš Pixabay.

Parašykite komentarą