You are currently viewing Kas yra naudos gavėjas?

Kas yra naudos gavėjas?

Naudos gavėjas, tikrasis naudos gavėjas arba galutinis naudos gavėjas – tai žmogus, kuris tiesiogiai arba netiesiogiai kontroliuoja juridinį asmenį (UAB, VšĮ, asociaciją, kt.). Terminas „kontroliuoti” siejamas su asmens turimų akcijų ar kitų dalių juridiniame asmenyje turėjimu.

Jeigu žmogui priklauso daugiau kaip 25 procentai visų juridinio asmens akcijų arba kitokių dalių, toks žmogus yra laikomas naudos gavėju. Minėtą procentą akcijų žmogus gali turėti tiesiogiai arba per kitus jo valdomus juridinius asmenis.

Pavyzdžiui:

ubo-1

UAB „Du” naudos gavėjais laikomi:

  • Akcininkas 1, turintis 40 procentų akcijų; ir
  • Akcininkas 2, turintis 40 procentų akcijų.

Akcininkas 3 nėra laikomas naudos gavėju, nes jam priklauso mažiau kaip 25 procentai akcijų.

Galima situacija, kai nėra nė vieno žmogaus (akcininko), kuriam tiesiogiai ar netiesiogiai priklauso daugiau kaip 25 procentai akcijų ar dalių.

Pavyzdžiui, žemiau nurodytoje schemoje, visi UAB „Keturi” akcininkai-fiziniai asmenys, kurie netiesiogiai kontroliuoja UAB „Keturi”, turi mažiau kaip 25 procentus akcijų:

ubo schema

Tokioje situacijoje laikoma, kad naudos gavėju yra UAB „Keturi” administracijos vadovas (direktorius), kuris atlieka faktinę UAB „Keturi” kontrolę ir valdymą.

Naudos gavėju gali būti laikomas ir asmuo, kuris neturi jokių akcijų ar kitokių dalių juridiniame asmenyje, jeigu jis gali kontroliuoti juridinį asmenį.

Pavyzdžiui:

  • Visi bendrovės akcininkai perleidžia savo balsavimo teises žmogui, kuris nėra tos bendrovės akcininku. Teises perėmęs žmogus įgauna galimybę faktiškai atlikti akcininkų funkciją ir taip kontroliuoti įmonę;
  • Ikiteisminio tyrimo metu nustatoma, kad įmonės akcininkais buvo paskirti asmenys, kurie tebuvo tik nusikalstamos grupuotės statytiniais ir vykdė grupuotės lyderio nurodymus. Naudos gavėju būtų laikomi ne statytiniai asmenys, o grupuotės lyderis, kuris vykdė faktinę įmonės kontrolę.

Kodėl įstatymai įpareigoja nustatyti naudos gavėjus?

Poreikis įvesti „naudos gavėjo” institutą kilo siekiant kovoti su nusikaltimų darymu, tokių kaip pinigų plovimas, mokesčių vengimas ir pan.

Pavyzdžiui, Valstybinė mokesčių inspekcija, atlikusi tyrimą nustato, kad Vardas Vardenis pardavė visas UAB „Vienas” akcijas Maltos įmonei Stevenson Ltd., kuri priklauso vienintelei akcininkei Sue Torres, Belizo pilietei.

Taip pat, tyrimo metu nustatoma, kad Sue Torres tebuvo tik nominali akcininkė, kuri vykdė Vardo Vardenio nurodymus. Atsižvelgus į tai bei kitas aplinkybes, inspekcija konstatavo, kad UAB’o perleidimo sandoris buvo fiktyvus, o UAB „Vienas” naudos gavėju, t.y., asmeniu atliekančiu faktinę įmonės kontrolę bei gaunančiu materialinę naudą, ir toliau liko V. Vardenis. Pastarasis asmuo imitavo jo įmonės pardavimą tik siekdamas išvengti mokesčių, kuriuos būtų turėjęs mokėti Lietuvoje.

Jeigu teisėje nebūtų naudos gavėjo instituto, nebūtų pagrindo V. Vardenį pripažinti faktiniu UAB „Vienas” savininku ir nubausti už neteisėtą veiklą.

Kas renka informaciją apie naudos gavėjus?

Naudos gavėjų duomenis renka:

  • Finansų įstaigos. Bankai, elektroninių pinigų įstaigos, draudimo bendrovės ir kt. privalo surinkti informaciją apie jų klientų-juridinių asmenų akcininkus bei naudos gavėjus;
  • Viešieji registrai. VĮ Registrų centro valdomoje Juridinių asmenų dalyvių informacinėje sistemoje („JADIS”) kaupiama informacija apie juridinių asmenų dalyvius (akcininkus, narius, kt.), o JADIS posistemėje, pavadinimu Juridinių asmenų dalyvių informacinės sistemos dalyvių posistemė („JANGIS”), kaupiami duomenys apie juridinių asmenų naudos gavėjus.
  • Kiti asmenys, kurie turi tokią teisę arba prievolę. Teisėsaugos institucijos, advokatai, auditoriai, kt. turi teisę arba prievolę rinkti informaciją apie jų klientų naudos gavėjus.

Pažymėtina, kad 2022 metais Europos Sąjungos Teisingumo Teismas („ESTT”) priėmė sprendimą, kuriuo nutarė, kad juridinių asmenų naudos gavėjų duomenys negali būti teikiami viešai. Kitaip tariant, tokius duomenis gali gauti tik tie asmenys, kurie turi teisėtą interesą juos gauti.

Pagal šiuo metu galiojančius JANGIS nuostatus, duomenys apie naudos gavėjus gali būti teikiami tik tiems fiziniams ir juridiniams asmenims, kurie turi teisę juos gauti įstatymų nustatytais atvejais.

___________________

Nuotrauka iš Pixabay.

Parašykite komentarą