Įmonės, vykdydamos veiklą, turi sudaryti sutartis, aktus, priimti ir atleisti darbuotojus, teikti dokumentus valstybinėms institucijoms. Tokie veiksmai laikomi įmonės atstovavimu. Kas ir kokiu pagrindu gali atstovauti įmonę? Atsakymą rasite šiame straipsnyje.
Įmonės atstovai: valdymo organai
Atstovauti įmonę turi teisę jos valdymo organai, kurie sudaromi ir jų kompetenciją bei funkcijas nustato specialūs įstatymai.
Įmonės, kurios savo prigimtimi tėra tik teisinė fikcija, bet kokius veiksmus atlieka ir taip įgyja teises bei pareigas per savo valdymo organus, kuriuos paprastai sudaro žmonės. Kokius valdymo organus turi sudaryti įmonė priklauso nuo jos teisinės formos, pavyzdžiui:
– Uždaroji akcinė bendrovė („UAB”)
UAB veiklą reglamentuoja Akcinių bendrovių įstatymas, kuris numato, kad sudaromi šie UAB valdymo organai:
- Bendrovė privalo turėti visuotinį akcininkų susirinkimą („VAS”) ir vienasmenį valdymo organą − bendrovės vadovą. Paprastai Lietuvos įmonėse bendrovės vadovas yra pavadinamas direktoriumi;
- Bendrovėje gali būti sudaromi:
- kolegialus priežiūros organas – stebėtojų taryba; ir
- kolegialus valdymo organas – valdyba.
UAB steigėjai arba jos akcininkai gali savo nuožiūra nuspręsti ar jie sudarys stebėtojų tarybą ir valdybą. Vienintelė išimtis, jeigu specialūs teisės aktai reikalauja sudaryti šiuos valdymo organus. Pavyzdžiui, banko statusą turinčios įmonės privalo sudaryti stebėtojų tarybą ir valdybą.
Pažymėtina, kad visuotinis akcininkų susirinkimas, stebėtojų taryba ir valdyba – tai organai, kurie paprastai negali atstovauti įmonę ir to nedaro. Tik UAB direktoriui suteikiama pirminė teisė atstovauti bendrovę santykiuose su kitais asmenimis. Direktorius yra tas asmuo, kuris pasirašo įmonės sutartis, įmonės vardu bendrauja su valstybės ir savivaldybės institucijomis, ir pan.
– Mažoji bendrija („MB”)
Mažųjų bendrijų įstatymas numato, kad mažosios bendrijos organais gali būti:
- tik MB narių susirinkimas. Tokiu atveju mažosios bendrijos narių susirinkimas yra kartu ir mažosios bendrijos valdymo organas;
- MB narių susirinkimas ir MB vienasmenis valdymo organas – mažosios bendrijos vadovas. MB vadovas, kaip ir UAB atveju, neretai pavadinamas direktoriumi.
– Individuali įmonė („IĮ”)
IĮ turi vienasmenį valdymo organą – individualios įmonės vadovą. Individualios įmonės savininkas kartu yra ir vienasmenis individualios įmonės valdymo organas – įmonės vadovas, jeigu IĮ nuostatai nenustato kitaip.
Jeigu IĮ savininkas pats eina vadovo pareigas, jis atstovauja individualią įmonę santykiuose su kitais asmenimis. Jeigu vadovo pareigas atlieka ne savininkas, tokiu atveju IĮ atstovauja į vadovo pareigas paskirtas kitas žmogus.
Įmonės atstovai: darbuotojai ir kiti asmenys
Mažos įmonės vadovas gali pasirašyti visas sutartis, įmonės vardu atvykti į valstybines institucijas, priimti prekes ir atlikti kitus veiksmus. Akivaizdu, kad didesnėje įmonėje vadovas tegali atlikti tik dalį tokių veiksmų. Kuo įmonė didesnė, kuo joje dirba daugiau žmonių, tuo vadovas daugiau darbų turi deleguoti kitiems asmenims ir leisti veikti įmonės vardu.
Ne įmonės valdymo organai gali atstovauti įmonę tik, jeigu tokią teisę jiems suteikia įstatymas arba įmonės valdymo organai, visų pirma, vadovas.
– Atstovavimas pagal įgaliojimą
Įmonės vadovas, norėdamas suteikti teisę kitam įmonės darbuotojui arba asmeniui, atstovauti įmonę, gali išduoti įgaliojimą.
Įgaliojimu laikomas rašytinis dokumentas, asmens (įgaliotojo) duodamas kitam asmeniui (įgaliotiniui) atstovauti įgaliotojui nustatant ir palaikant santykius su trečiaisiais asmenimis. Įgaliojimas gali būti sudaromas ir informacinių technologijų priemonėmis ir duodamas jį įregistruojant Įgaliojimų registre.
Įmonės duodamą įgaliojimą pasirašo jos vadovas. Ant įgaliojimo, kuris sudaromas ne informacinių technologijų priemonėmis, dedamas įmonės antspaudas, jeigu įmonė turi tokį.
Jeigu asmuo ketina atstovauti įmonę notaro biure, įgaliojimas turi būti patvirtintas notaro. Kitais atvejais, pakanka, kad vadovas išduotų paprastą rašytinį įgaliojimą.
Įgaliojimas – tai vienas populiariausių būdų suteikti teisę kitam asmeniui atstovauti įmonę. Įgaliojimas gali būti išduotas darbuotojui ar asmeniui, kurio ir įmonės nesieja darbo santykiai. Įgaliojimą galima išduoti ir kitai įmonei ar kitam juridiniam asmeniui.
– Atstovavimas pagal prokūrą
Prokūra – tai įgaliojimas, kuriuo įmonė suteikia teisę savo darbuotojui ar kitam asmeniui įmonės vardu ir dėl jo interesų atlikti visus teisinius veiksmus, susijusius su įmonės verslu. Taip pat, prokūra suteikia teisę įmonės vardu ir dėl jos interesų atlikti teisinius veiksmus teisme ir kitose ne teismo institucijose. Asmuo, kuriam išduota prokūra, yra prokuristas.
Paprastai prokūra yra išduodama įmonės darbuotojui, kuris nuolat atlieka įmonės atstovavimo veiksmus.
Prokūra yra registruojama Juridinių asmenų registre. Registruoti prokūrą registre – privaloma. Tai vienas iš pagrindinių skirtumų nuo įgaliojimo, registruoti kurį nėra privaloma. Įregistravus prokūrą – užtikrinama, kad kiti asmenys gali patikrinti ar konkrečiam asmeniui tikrai buvo išduota prokūra ir toks asmuo turi teisę veikti įmonės vardu.
– Atstovavimas pagal įstatymą
Civilinis kodeksas numato, kad įmonė gali pavesti savo darbuotojams atlikti veiksmus, kurie tam tikroje verslo srityje yra kasdieniai ir įprastiniai, neišduodama prokūros.
Pavyzdžiui, įprasta verslo praktika, kad sandėlio darbuotojas įmonės vardu priima ir išduoda prekes, pardavimo vadybininkas priima užsakymus dėl prekių ar paslaugų pardavimo, banko darbuotojas klientams atidaro sąskaitas ir pan.
Civilinis kodeksas ar kiti įstatymai nedetalizuoja kokius konkrečius veiksmus gali atlikti konkretus įmonės darbuotojas. Laikoma, kad protingos ir sąžiningai veikiančios šalys (įmonės darbuotojas ir kitas asmuo, kurio atžvilgiu minėtas darbuotojas atlieka veiksmus įmonės vardu) turi žinoti kokius veiksmus atitinkamas pareigas einantis žmogus gali atlikti.
Pavyzdžiui, akivaizdu, kad biuro administratorė turi teisę priimti įmonei adresuotą korespondenciją, tačiau negali įmonės vardu pasirašyti sutarčių, nebent tokia teisė buvo jai suteikta įgaliojimu.
___________________
Nuotrauka iš Pixabay.