Blogas (tinklaraštis) – tai virtuali vieta, kurioje galima laisvai reikšti savo mintis, idėjas ir dalytis nuomone. Tačiau tinklaraštininkai privalo laikytis visuotinai galiojančių taisyklių ir teisinių reikalavimų, tame tarpe:
- Paisyti autorių teisių
- Skleisti tik savo kūrinius (neplagijuoti)
- Neplatinti šmeižto ir neįžeidinėti kitų žmonių
- Nenaudoti ne savo prekių ženklų, dizaino, įmonių pavadinimų, žmonių vardų ir atvaizdų
- 1. Autorių teisės
- 2. Nuomonė vs. šmeižtas, įžeidimas
- 3. Prekių ženklai, dizainas, įmonių pavadinimai, žmonių vardai ir atvaizdai
- 4. Blogerio atsakomybė
1. Autorių teisės
Autorių teisės – tai teisinis terminas, apibūdinantis kūrėjų (rašytojų, fotografų, dailininkų, kt.) teises į savo kūrinius. Autorių teisės taikomos įvairiems kūriniams – knygoms, muzikos kūriniams, paveikslams, skulptūroms, filmams, kompiuterinėms programoms, duomenų bazėms ir t.t.
Autoriai į savo kūrinius turi:
- Turtines teises. Šios teisės užtikrina autoriaus išimtinę teisę naudoti savo kūrinį ir gauti iš jo ekonominę naudą. Tik autorius turi teisę išleisti kūrinį, versti jį, platinti, modifikuoti ir pan. Šios teisės arba dalis iš jų gali būti perleistos kitiems asmenims už atlygį arba neatlygintinai.
- Neturtines teises. Autorius turi teisę būti nurodytu savo kūrinio autoriumi, taip pat neleisti iškraipyti kūrinį ar naudoti jį būdu, kuris pažeistų gerą autoriaus vardą ir reputaciją.
Kiekvienas blogeris privalo žinoti esminius reikalavimus, susijusius su autoriaus teisėmis:
1.1. Be sutikimo negalima naudoti kitose svetainėse rastų nuotraukų, tekstų, kt.
Interneto svetainėse skelbiama medžiaga (nuotraukos, paveikslėliai, tekstas, kt.) laikoma autorių teisių objektu. Naudoti šią medžiagą be svetainės savininko sutikimo – draudžiama. Negalima naudoti ne tik viso elemento (pvz., straipsnio), bet ir jo dalies (pvz., 1/3 straipsnio).
Daugumoje svetainių tikrai matėte tokį sakinį:
Visos teisės saugomos ©
Paprastai toks sakinys pateikiamas svetainės apačioje. „©” reiškia „autorių teisės” ir naudojamas svetainės turiniui pažymėti kaip saugomam autorių teisių. Šis sakinys ir ženklas talpinami tik informaciniais tikslais. Svetainėje esančios nuotraukos, dizaino elementai, tekstas ir kt. visais atvejais yra saugomi įstatymo.
Gauti svetainės savininko sutikimą naudoti medžiagą galima susisiekus su juo svetainėje nurodytais kontaktais. Taip pat, galima perskaityti (jeigu yra) svetainės naudojimo taisykles. Jose gali būti nurodytos sąlygos kada ir kam gali būti leidžiama naudoti, pvz., visą ar dalį straipsnio.
Paprastai, jeigu svetainės taisyklėse nurodyta, kad leidžiama naudoti svetainės medžiagą, tai reikalaujama įdėti aktyvią nuorodą į svetainę arba nurodyti medžiagos autorių, jeigu naudosite nuotrauką, paveikslėlį ar pan.
Kitų autorių kūrinių naudojimas be autorių sutikimo sukelia neigiamų pasekmių riziką. Kol jūsų svetainė yra niekam nežinoma, tikėtina, kad niekas ir nepastebės pažeidimo. Augant svetainės lankytojui skaičiui, beveik garantuotai autorių teisių pažeidimas bus nustatytas.
– Plagijavimas
Plagijavimas – tai autorių teisių pažeidimo forma, kai kito asmens kūrinys pristatomas kaip savo.
Plagijavimo rūšys:
Kopijavimas – rašto darbas ar jo dalys yra parašytos pažodžiui perrašant kito autoriaus tekstą nenurodant šaltinio arba nurodant šaltinį, tačiau neišskiriant perrašyto teksto kabutėmis.
Netinkamas perfrazavimas – rašto darbas ar jo dalys yra parašytos perfrazuojant kito autoriaus tekstą nenurodant šaltinio.
Netinkamas citavimas – rašto darbo tekste, lentelėse ar paveiksluose yra pateikiami duomenys nenurodant šaltinio (išskyrus tuos atvejus, kai duomenys yra surinkti paties autoriaus).
Saviplagiatas (angl. self-plagiarism) – didelės savo paties kūrinio dalies atkartojimas nenurodant (necituojant) pirminio publikavimo šaltinio.
Šaltinis: Plaglt
Plagijuoti – draudžiama. Jeigu norite rašyti temomis, kurios jau yra aprašytos kitose svetainėse, tai nebus laikoma plagiatu. Tačiau, jeigu perskaitysite kito autoriaus straipsnį ir jį perrašysite savais žodžiais, tai jau gali būti laikoma plagiatu.
Patikrinti ar tekstas nėra plagiatas, naudokite specialias svetaines. Pavyzdžiui: www.plag.lt.
1.2. Kaip apsaugoti savo blogą nuo neteisėto kopijavimo?
Blogeris negali be sutikimo kopijuoti ir naudoti kitų svetainių medžiagą. Atitinkamai, kiti blogeriai negali kopijuoti turinio iš jo blogo.
Norėdami apsaugoti savo blogo turinį, imkitės tokių priemonių:
– Svetainės taisyklės
Parenkite svetainės taisykles, kurios numato, kad joks turinys be jūsų sutikimo negali būti kopijuojamas ir naudojamas. Į taisykles įtraukite tokią sąlygą:
„Be raštiško svetainės savininko leidimo negalite naudoti, atgaminti ar leisti kam nors naudoti ar atgaminti bet kokią svetainėje esančią medžiagą bet kokiu tikslu.”
Daugelis internetinių blogerių rašo blogus tam, kad pasidalinti savo mintimis su kuo daugiau skaitytojų. Pasiekti plačią auditoriją galėsite tik, jeigu „Google” paieškos sistemoje būsite tarp TOP 10 rodomų paieškų rezultatų. Kaip žinia, vadinamosios atgalinės nuorodos (angl. „backlinks”) vaidina kertinį vaidmenį „Google” algoritmų pasaulyje. Atgalinės nuorodos – tai aktyviosios nuorodos į jūsų puslapį, esančios kitose puslapiuose.
Leisdami naudoti jūsų blogo turinį, bet su sąlyga, kad naudotojas patalpins ir atgalinę nuorodą, galite ženkliai padidinti savo blogo žinomumą. Paprasčiausias būdas jūsų blogo skaitytojus informuoti kaip ir kokiomis sąlygomis jie gali naudoti jūsų turinį – tai pasinaudoti „Creative Commons” licencija.
Kas yra „Creative Commons” licencija?
Creative Commons autorių teisių licencijos ir įrankiai skirti siekti pusiausvyros tradiciniame autorių teisės reguliavime, besiremiančiame „visos teisės saugomos” principu. Mūsų įrankiai suteikia kiekvienam norinčiam – nuo pavienių kūrėjų iki didelių bendrovių ir institucijų – paprastą, standartizuotą būdą nustatyti savo kūrybos panaudojimo sąlygas (leidimus). Mūsų teikiami įrankiai ir jų naudotojai drauge sukūrė gausią ir tebeaugančią skaitmeninę bendriją, gausybę medžiagos (turinio), kurį galima kopijuoti, platinti, redaguoti, perdirbti ir naudoti kaip pagrindą savo kūryboje, ir visa tai – galiojančios autorių teisės reguliavimo rėmuose.
Šaltinis: CreativeCommons.org
– Tikrinkite ar niekas nesisavina jūsų kūrinių
Internete reguliariai patikrinkite ar niekas nesisavina jūsų kūrinių:
- „Google” paieškos sistemoje atlikite paiešką straipsnių tokiomis pačiomis temomis, kuriomis rašote. Jeigu bloge talpinate savo nuotraukas, paveikslėlius ir pan., naudodami Google Images Search atlikite jų paiešką;
- Neteisėtoms kopijoms rasti naudokite šiuos įrankius: SiteLiner (naudojamas dubliuojančiam turiniui, neveikiančioms nuorodoms ir kt. rasti); CopyScape (naudojamas ieškant jūsų puslapio kopijų žiniatinklyje.);
- Tinklalapių nuskaitymas (angl. „web scraping”). Žiniatinklio duomenų nuskaitymas (dar vadinamas interneto nuskaitymu, svetainių nuskaitymu, žiniatinklio duomenų gavyba) – tai automatizuotas viešai prieinamų žiniatinklio duomenų rinkimo iš tikslinių svetainių procesas. Užuot rinkę duomenis rankiniu būdu, žiniatinklio nuskaitymo įrankiai per kelias sekundes surenka didžiulį kiekį informacijos. Tokias paslaugas teikia, pavyzdžiui, lietuviška bendrovė „Oxylabs„.
1.3. Ką daryti, jeigu kiti blogeriai be jūsų leidimo naudoja jūsų turinį?
Pirmiausia išsiųskite pranešimą svetainės savininkui. Informuokite, kad jis neteisėtai naudoja jūsų turinį, pareikalaukite nedelsiant pašalinti pažeidimą. Jei svetainėje nėra informacijos, kaip susisiekti su savininku ir (arba) administratoriumi, naudokitės Hunter.io. Hunter leidžia per kelias sekundes rasti el. pašto adresus.
Jei pažeidėjas neįvykdo jūsų reikalavimo, optimaliausias sekantis žingsnis – samdyti advokatą.
Jeigu pasitelkti profesionalių teisininkų neturite galimybių, tokiu atveju galite dar pabandyti atlikti ir tokius veiksmus:
- Jei neteisėtai naudojama medžiaga patalpinta socialiniuose tinkluose („Facebook”, „YouTube” ir kt.), informuokite šiuos tinklus administruojančias bendroves. Paprašykite jų užblokuoti jų tinkluose esančius puslapius;
- „Google” apžvalgų ir panašiose svetainėse palikite neigiamus atsiliepimus apie svetainę, kuri pažeidžia jūsų teises. Leiskite kitiems žinoti, kad nereikėtų pasitikėti šia svetaine.
1.4. Autorių teisių apribojimai
Autorių teisės nėra beribės. Įstatymai numato atvejus, kai kiti asmenys turi teisę naudoti autorių kūrinius be jų kūrėjų sutikimo, pavyzdžiui:
– Citavimas
Leidžiama be kūrinio autoriaus, tačiau nurodžius, jeigu tai įmanoma, naudojamą šaltinį ir autoriaus vardą, atgaminti, išleisti ir viešai skelbti nedidelę teisėtai išleisto ar viešai paskelbto kūrinio dalį tiek originalo kalba, tiek išverstą į kitą kalbą, kaip citatą (kritikos ar apžvalgos tikslais) kitame kūrinyje, jeigu toks panaudojimas yra sąžiningas ir neviršija citavimo tikslui reikalingo masto.
Citatos pavyzdys:
„Visų pirma kalbėdamas konkrečiai apie atitinkamą konkurso dalyvių patirtį ir ją bei dalyvių pajėgumus įrodančias rekomendacijas Teisingumo Teismas laikėsi nuomonės, kad visa ši informacija negali būti laikoma konfidencialia.”
Šaltinis: „ESTT: konfidencialumo apsauga viešųjų pirkimų srityje turi būti derinama su skaidrumo ir veiksmingos teisminės apsaugos reikalavimais”, www.teise.pro
– Kūrinio panaudojimas karikatūrai, parodijai ar pastišui
Leidžiama be autoriaus ar kito autorių teisių subjekto leidimo ir be autorinio atlyginimo panaudoti kūrinį karikatūrai, parodijai ar pastišui sukurti. Pavyzdžiui:
– Kūrinio panaudojimas informacijos tikslais
Leidžiama be kūrinio autoriaus leidimo, tačiau nurodžius, jei tai įmanoma, naudojamą šaltinį ir autoriaus vardą atgaminti spaudoje, viešai skelbti išleistus ar viešai paskelbtus straipsnius aktualiomis ekonomikos, politikos ar religijos temomis, taip pat analogiško pobūdžio transliuojamus kūrinius, jeigu autoriai ar kiti tų kūrinių autorių teisių subjektai nėra uždraudę taip naudoti kūrinius, nurodant šaltinį, įskaitant autoriaus vardą, išleistuose ar viešai paskelbtuose kūrinių egzemplioriuose arba kitais būdais.
– Autorių teisių pasibaigimas
Autorių turtinės teisės galioja visą autoriaus gyvenimą ir 70 metų po autoriaus mirties, neatsižvelgiant į kūrinio teisėto padarymo viešai prieinamu datą. Pasibaigus minėtam terminui, visi norintieji gali naudoti kūrinį ir gauti iš šio naudojimo komercinės naudos.
Pažymėtina, kad visais atvejais, kai kūrinys naudojamas aukščiau nurodytų išimčių pagrindu – savintis autorystės negalima. Autorių asmeninės neturtinės teisės saugomos neterminuotai. Pavyzdžiui, Aleksandro Diuma romanai parašyti jau daugiau kaip prieš šimtą metų. Autoriaus turtinės teisės nėra saugomos. Galima leisti Diuma romanus, tačiau būtina nurodyti, kad A.Diuma yra jų autoriumi.
2. Nuomonė vs. šmeižtas, įžeidimas
Nuomonė – tai subjektyvus konkretaus žmogaus realybės perteikimas. Gyvename demokratiškoje valstybėje, todėl bloge galime laisvai dalintis savo nuomone visomis temomis. Nuomonės gali būti teisingos arba klaidingos, pagrįstos arba laužtos iš piršto.
Tačiau teisė reikšti nuomonę irgi nėra beribė. Galima reikšti nuomonę tik taip, kad tai nešmeižtų ir neįžeistų kitų asmenų.
Jeigu išreiškiant savo nuomonę yra siekiama paniekinti, pažeminti ar pakirsti pasitikėjimą asmeniu ir tokia nuomonė yra paremta melaginga (tikrovės neatitinkančia) informacija, tai tokios nuomonės skleisti jau negalima, nes tai laikoma šmeižtu. Už jos skleidimą galima sulaukti net ir baudžiamosios atsakomybės.
Taip pat, draudžiama įžeidinėti žmones. Įžeidimu laikomas viešas žmogaus pažeminimas (pvz., žmogaus pavadinimas parazitu ir pan.). Bloge publikuojamuose tekstuose negali būti žmones įžeidžiančios informacijos. Įžeidimas yra dekriminalizuotas, todėl baudžiamosios atsakomybės nekils. Tačiau tai nereiškia, kad blogeris gali išvengti atsakomybės. Jam gali tekti atlyginti žalą, kurią jis padarė įžeisto žmogaus garbei ir orumui.
3. Prekių ženklai, dizainas, įmonių pavadinimai, žmonių vardai ir atvaizdai
Tinklaraštyje galima minėti įmonių pavadinimus, prekių ženklus ar pateikti dizaino pavyzdžių, tačiau tik tam, kad informuotumėte skaitytojus apie tam tikrus faktus ar situacijas, susijusias su tam tikrais prekių ženklais ir pan.
Negalima naudoti kitų asmenų prekių ženklų, įmonių pavadinimų ir pan. savo tinklaraščiui reklamuoti ar sieti save su jais be jų savininko išankstinio sutikimo.
Tokia pati situacija ir su kitų asmenų vardais bei atvaizdais. Pavyzdžiui, jei rašote tinklaraščio įrašą apie Gitaną Nausėdą, galite naudoti jo vardą, naudoti faktus susijusius su juo. Tačiau negalite sukurti reklaminio skydelio su Nausėdos atvaizdu, reklamuojančio jūsų tinklaraštį be Nausėdos sutikimo.
4. Blogerio atsakomybė
Daugelis blogerių veda blogus kaip fiziniai asmenys. Tokių blogerių civilinė atsakomybė yra neribota, t.y., jeigu blogeris padarys žalą kitam asmeniui (pvz., neteisėtai naudos prekės ženklą, nuplagijuos straipsnį ir pan.), jis turės ją atlyginti pilnai (t.y., atlyginti tiesioginius ir netiesioginius nuostolius), nes blogerio, fizinio asmens, atsakomybė yra neribota.
Rizikas susijusias su neribota atsakomybe galima valdyti bloginant įsteigus įmonę, kuri laikoma blogo savininko. Taip padarė blogeris Skirmantas Malinauskas. Pradžioje jis blogino (tiksliau, vlogino) kaip fizinis asmuo, bet vėliau įsteigė juridinį asmenį VšĮ „Tiesa yra svarbu”.
Be civilinės atsakomybės, blogeriui gali grėsti ir baudžiamoji ar administracinė atsakomybė. Kaip minėta, baudžiamoji gali kilti dėl, pavyzdžiui, šmeižto.
___________________
Nuotrauka iš Pixabay.