You are currently viewing Ar būtina registruoti nuomos sutartį?

Ar būtina registruoti nuomos sutartį?

Civilinis kodeksas numato, kad įstatymas gali nustatyti privalomą tam tikrų sutarčių ir kitų sandorių teisinę registraciją specialiuose registruose. Tai reiškia, kad sutarties ar sandorio šalys privalo pateikti informaciją ir dokumentus apie sutartį ar kitą sudarytą sandorį institucijai, kuri tvarko viešąjį registrą, jeigu tai padaryti įpareigoja įstatymai.

Sandorių registracija

Reikalavimas registruoti sandorį registre numatytas tam, kad sandorio sudarymo faktas būtų prieinamas ne tik jį sudariusioms šalims, bet ir asmenims, kurie nėra sutarties šalimis (tretieji asmenys).

Pažymėtina, kad sutartis ar kitas sandoris galioja jį sudariusioms šalims, nors ir nėra privalomai įregistruotas. Šalių teisės ir pareigos tokiais atvejais atsiranda ne nuo sandorio įregistravimo momento, o nuo to momento, kuris yra nustatytas įstatyme ar šalių susitarimu, išskyrus atvejus, kai Civilinis kodeksas nustato, kad šalių teisės ir pareigos atsiranda tik nuo sandorio įregistravimo.

Pavyzdžiui, kelių asmenų susitarimas įsteigti juridinį asmenį laikomas įvykdytu, t.y., juridinis asmuo laikomas įsteigtu, tik nuo to momento, kai jis yra įregistruojamas juridinių asmenų registre. Šalims nesilaikius prievolės įregistruoti steigiamą juridinį asmenį registre, juridinis asmuo nebus laikomas įsteigtu, nes registracija yra imperatyvus veiksmas, kurį privalu atlikti steigiant juridinį asmenį.

Svarbu pažymėti, kad neįregistravusios sandorio šalys negali panaudoti sandorio fakto prieš trečiuosius asmenis ir įrodinėti savo teisių prieš trečiuosius asmenis remdamosi kitais įrodymais. Ši nuostata yra reikšminga nuomos sutarčių atveju.

Kas yra nuomos sutartis?

Pagal nuomos sutartį viena šalis (nuomotojas) įsipareigoja perduoti kitai šaliai (nuomininkui) daiktą laikinai valdyti ir naudotis juo už užmokestį, o kita šalis (nuomininkas) įsipareigoja mokėti nuomos mokestį.

Kitaip tariant, pagal nuomos sutartį vienas asmuo, kuris turi jam nuosavybės teise priklausantį daiktą, perduoda juo naudotis kitam asmeniui, o pastarasis naudojasi tokiu daiktu ir už tai moka atlygį.

Svarbu įsidėmėti, kad daikto savininkas ne tik turi teisę naudotis savo daiktu, gauti iš jo naudą, bet ir privalo rūpintis juo bei atlyginti žalą, kurią sukėlė netinkamai naudojamas ar prižiūrimas daiktas. Tai ypač aktualu nuomos sutarčių atveju.

Kodėl verta registruoti nuomos sutartis?

Nuomos sutarties registracijos naudą geriausiai gali iliustruoti toks praktinis pavyzdys:

Andrius ir Tomas sudarė buto nuomos sutartį. Pagal ją, Andrius (nuomotojas) išnuomavo Tomui (nuomininkui) trijų kambarių butą ketvirtame aukšte, esančiame penkių aukštų name. Tomas ir Andrius sudarė rašytinę nuomos sutartį, tačiau šios sutarties viešame registre neužregistravo.

Praėjus trims mėnesiams po buto nuomos pradžios, Andrius gavo rašytinę pretenziją iš Astos, kuriai priklauso butas, esantis po Andriaus butu. Pretenzijoje nurodyta, kad bute gyvenantis Tomas apipylė Astos butą ir atsisakė atlyginti padarytą žalą, todėl tą padaryti privalo Andrius, nes jis yra buto savininku.

Pradžioje Andrius nesutiko atlyginti Tomo padarytą žalą, nes jo supratimu už žalą gali būti atsakingu tik Tomas. Tačiau pasikonsultavęs su advokatu, Andrius atlygino Astos patirtą žalą.

Kodėl Andrius turėjo atlyginti žalą, kurią padarė ne jis, bet Tomas?

Civiliniame kodekse numatyta, jog gyvenamosios patalpos nuomos sutartis gali būti panaudota prieš trečiuosius asmenis tik įregistravus ją įstatymų nustatyta tvarka viešame registre. Andrius neįregistravo nuomos sutarties sudarytos su Tomu viešame registre, todėl Andrius negali panaudoti nuomos fakto prieš kaimynę Astą ir nurodyti, kad Tomas atsakingas už padarytą žalą.

Jeigu nuomos sutartis būtų buvusi įregistruota, Andrius būtų galėjęs apsiginti ir nurodyti, kad Asta dėl jai padarytos žalos gali kreiptis tik į Tomą, nes žalos padarymo momentu būtent Tomas buvo buto valdytoju ir privalėjo elgtis rūpestingai, rūpintis butu.

Andrius, atlyginęs žalą Astai, įgis teisę patirtus nuostolius išsiieškoti iš Tomo. Bet, jeigu Tomas, tarkime, netikėtai nuspręs išvykti iš Lietuvos į Dubajų, ir nesutiks geranoriškai atlyginti nuostolių, Andriaus galimybės priverstinę tvarka išsiieškoti patirtus nuostolius bus itin menkos.

Siekiant išvengti tokių nemalonių situacijų, visada rekomenduotina registruoti sudarytas nuomos sutartis. Apie tai kaip ir kur galima užregistruoti nuomos sutartis galite rasti čia<<.

___________________

Nuotrauka iš Pixabay.

Parašykite komentarą